ایده هایی برای تزیین سفره عقد مدرن

ایده هایی برای تزیین سفره عقد مدرن

300
۲ سال پیش
0

ایده هایی برای تزیین سفره عقد مدرن

برگزاری مراسم چیدن سفره عقد یکی از رسومات قدیمی و سنتی ایران می باشد و در بین ایرانیان سرتاسر جهان نیز از محبوبیت ویژه ای برخوردار است. همچنین چیدمان و کیفیت وسایل موجود در این سفره نیز برای همه عروس ها و داماد ها دارای اهمیت زیادی می باشد. سال هاست که زوج های جوان در پی ایده هایی برای تزیین سفره عقد مدرن می باشند که بتوانند زندگیه مدرنیته امروزی را با سنت های قدیمی در کمال سادگی تلفیق نمایند. در این مقاله سعی می شود به ایده هایی برای تزیین سفره عقد مدرن پرداخته شود.

انتخاب سبک طراحی سفره عقد

قبل از انتخاب و انجام تزیینات سفره عقد می بایست در ابتدا سبک طراحی سفره عقد را با توجه به سلیقه فردی انتخاب نمود تا بتوان با در نظر گرفتن مکان عقد ( خانه، دفاتر عقد، تالار ها، باغ ها و ... )، مساحت مکان، بودجه و ... بهترین گزینه را انتخاب نمود. به طور کلی طراحی سفره های عقد به سه دسته سنتی، کلاسیک و مدرن تقسیم می شوند.

طراحی سفره عقد به سبک مدرن

در سبک مدرن یا اروپایی، پایه طراحی با آب و آیینه می باشد و مانند سبک های دیگر از ظروف خاص برای چیدمان استفاده نمی شود، بلکه طراحی اصلی بر اساس گل و شمع بوده و در این طراحی بیشتر از هر چیزی آینه، گل و شمع دیده می شود. سعی می شود در طراحی های مدرن کف سفره با آینه یکدست یا آب و قطعات آینه پوشانده شود. با توجه به اینکه ایده مدرن برای چیدمان سفره عقد بر پایه سادگی و مینیمالیسم می باشد، معمولا از یک یا دو رنگ که یکی از آن ها حتما سفید است استفاده می شود تا بتوان علاوه بر سادگی، رویایی تر و به یاد ماندنی تر شود. در چیدمان مدرن بر خلاف سبک های دیگر از اختلاف سطح استفاده نمی شود یا خیلی کم خواهد بود. ظروف استفاده شده اغلب کریستالی و سیلور می باشند.

اجزای سفره عقد

هر سفره عقد فارغ از سبک طراحی آن از اقلام زیادی تشکیل شده است که قبل از مراسم حتما باید آن ها تهیه نمود. در زیر به موارد ضروری اشاره خواهد شد:

 • قرآن
 • آینه و شمعدان
 • نان و پنیر و سبزی
 • نقل و نبات و سکه های تزیینی
 • بادام، فندق و گردو که معمولا با پوست هستند
 • تخم مرغ های تزیین یا رنگ شده
 • میوه ( انار و سیب )
 • عسل
 • کله قند
 • شمع و گل با رنگ مربوطه

البته در سنت شهر ها و قوم های مختلف موارد دیگری مانند: اسفند، دانه خشخاش، نمک، رازیانه، کندور، گلاب و ... وجود دارد که در چیدمان سفره عقد می گذارند که کاملا اختیاری و سلیقه ای می باشد.

نکات مهم برای انتخاب سبک مدرن برای طراحی سفره عقد

در هنگام خرید لوازم مخصوص سفره عقد به سبک مدرن می بایست قبل از خرید هر وسیله به سادگی، رنگ، اندازه و در کل مینیمال و ساده بودن این سبک توجه ویژه ای داشت. در زیر به نکات مهم در خصوص انتخاب یا خرید ملزومات سفره عقد اشاره خواهد شد:

 • یکی از مهم ترین اجزای سفره عقد که اغلب یا پایان عمر همراه زوج می ماند، آینه و شمعدان است. انتخاب آینه و شمعدان با طراحی مدرن یکی از تاثیر گذارترین آیتم های سبک مدرن در طراحی سفره عقد بوده که نباید خیلی کوچک و خیلی بزرگ باشد.
 • انتخاب اندازه و مساحت سفره عقد حتما باید با اندازه آینه و شمعدان همخوانی داشته باشد.
 • انتخاب ظروف سفره عقد را جدی بگیرید. ظروفی که قرار است با خشکبار، میوه ها، تخم مرغ و نقل و نبات پر شود حتما کریستالی، بلوری یا سیلور باشد. البته اندازه، ایستاده یا خوابیده بودن آن ها بسیار مهم می باشد.
 • گل آرایی و شمع آرایی را می توان به عنوان مهم ترین و تاثیرگزار ترین عامل در سفره عقد های مدرن نام برد. گل ها تنها فاکتور رنگ دهنده به سفره عقد های مدرن می باشند. در انتخاب رنگ و مدل گل بسیار وسواس به خرج دهید.

تزیین نان و پنیر و سبزی در سفره عقد های مدرن

با توجه به اینکه سال هاست نان و پنیر و سبزی با نماد روزی و برکت، به اجزای اصلی سفره عقد های مدرن اضافه شده است. باید به دنبال یه سینی آینه ای یا سیلور با اندازه مناسب و بدون نگین و زرق و برق باشید. برای تزیین بهتر است از نانی استفاده شود که نرم و کمی خمیری باشد تا خورد نشوند. از مدل های مدرن و فانتزی برای تزیین کمک بگیرید. به عنوان مثال می توانید نان را به شکل یک دسته گل به همراه تربچه و پیازچه تزیین نموده یا نان را مانند پاپیون شکل داده و با تربچه گل آرایی نمایید. در نهایت از خوشه های گندم در لابه لای تزیین استفاده شود.

سفره عقدهای مدرن را بیش از حد شلوغ نکنید

سبک مدرن بر پایه طراحی های اروپایی می باشد، پس سادگی در دیزاین این سبک حرف اول را می زند. هر چیزی با سبک اورپایی و مدرن ( میکاپ صورت و مدل موی عروس، دسته گل عروس، لباس عروس و... ) در عین سادگی باید بسیار شیک و فاخر باشد. این مسئله در تزیین سفره عقد نیز مورد توجه قرار می گیرد. سعی کنید سفره عقد را به عنوان مثال با ریختن گلبرگ های رنگی گل یا نقل و نبات های رنگی یا پارچه های چین خورده تزیین نکنید.

نور پردازی در سبک طراحی مدرن

در تزیین سفره عقد های مدرن معمولا از تعداد زیادی شمع سفید وارمری یا ایستاده ساده استفاده می شود. این شمع ها وظیفه نور پردازی سفره عقد را بر عهده ندارند. باید در نظر داشت که حتما با توجه به ارتفاع سقف، تعداد صندلی ها و مهمان ها، ساعت و زمان عقد و در نهایت مساحت مکانی که سفره عقد در آنجا چیده می شود از نور پردازی درستی استفاده نمود. برای این منظور بهتر است از ریسه های لامپ با رنگ سفید و طلایی کم رنگ در بالای سفره عقد و همچنین تعبیه لامپ های مخفی در زیر وسایل چیده شده در سفره، نور مکان عقد را رویایی و زیبا نمود.

برچسب ها :
 • سفره عقد مدرن، سفره عقد
نظر خود را بنویسید...