بایدها و نبایدهای شب یلدا

بایدها و نبایدهای شب یلدا

324
۲ سال پیش
0

بایدها و نبایدهای شب یلدا

شب یلدا کهن جشن ایران باستان است که از زمان های بسیار دور در ایران مرسوم بوده و با جشن های بزرگی همراه استکه با انواع میوه های پاییزی این روز بزرگ را جشن می گیرند. شب یلدا یا همان شب چله شبی برای تولد دوباره خورشید و مهر است. آغازی برای زمستان و روزهای خوش و پایانی برای پاییز غمگین است.شب یلدا یکسری بایدها و نبایدها داره که باید حتما رعایت شود.

بایدهای شب یلدا:

1- آداب و رسوم شب یلدا

2-شعرخوانی و فال حافظ شب یلدا

3- میوه های شب یلدا

4- روشن کردن آتش در شب یلدا

نبایدهای شب یلدا

از نبایدهای شب یلدا اینکه بعضی از افراد در این شب در خوردن غذا، آجیل، میوه و شیرینی زیاده روی میکنند و دست آخرم سر از بیمارستان در میاورند. توصیه ما به این افراد که علاقه زیادی به خوردن دارن این هست که کم کم بخورند و یک فاصله زمانی  بین خوردناشون رعایت کنند تا اینکه روانه بیمارستان نشوند و یه شب خاطره انگیزو به خاطره بد تبدیل نکنند.

یکی دیگه از نبایدهای شب یلدا اینکه بچه بیشتر دنبال ترقه و آتیش بازی تو کوچه و خیابان ها میروند و باعث یکسری اتفاقات ناخوشایند میشوند که ته این مورد هم باز به بیمارستان برمیگردد ما به خانواده ها توصیه میکنیم از بچه هاشون مراقبت کنند و اجازه آتیش بازی و ترقه انداختن به آن ها ندهند.

تاریخچه مختصر درباره شب یلدا

پیشینه شب یلدا به زمان های بسیار دور برمیگرده که دقیقا معلوم نشده به کدام زمان تعلق داره. در دوره زرتشتیان این شب و یکی از ناخوشایندترین شب های سال می دانستند و تصورشان بر این بوده که در این شب نیروهای شیطانی به اوج قدرت خود می رسند.

مردم برای اینکه از این ناخوشایندی و بدبختی دور بشن دور هم جمع می شدند و جشن میگرفتن تا دچار بلایا نشوند.

اعتقادی که ایرانیان به شب یلدا از دیرباز داشتند این بوده است که یلدا شب میلاد محبت و دوستی و در این شب خورشید شکست ناپذیر می شود و درکل اعتقاد به تولد دوباره خورشید داشتند و در این شب زیبا به جشن و شادی و سرور می پرداختند.

این شب زیبا از دیرباز در آیین ما بوده و تا به امروز ادامه پیدا کرده است و هر ساله در این شب جشن های زیبا و به یادماندنی گرفته می شود.

تدارکات جشن شب یلدا

یکی از مهم ترین تدارکات جشن شب یلدا بردن کادوهای شب یلدا برای عروس و داماد هست.

محتویات این کادوها برای عروس یا داماد لباس های زمستانه، پوتین، دستکش، انواع آجیل ها، میوه ها، دسرها و مواردی از این قبیل است.

امروزه این جشن با کلی تزئینات و تشریفات برگزار می شود و در برخی موارد هم برای اینکه این جشن را باشکوه برگزار کنند از تالارهای پذیرایی برای این کار استفاده می شود.

در این جشن بزرگ خانواده ها برای چشم و هم چشمی همدیگر این مراسمات را با طراحی ها و دیزاین های مختلف و زیبا برگزار می کنند حتی به گونه ای که محل پذیرایی از مهمان ها را نیز به شکلی مدرن و زیبا تزئین می کنند.

آداب و رسوم شب یلدا در استان های مختلف کشور

آداب و رسوم در همه استان های مختلف کشورمان یکی است فقط تفاوت های جزئی در بین آن ها وجود دارد که در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد. در همه استان ها تمامی خانواده ها در منزل بزرگان فامیل گرد هم می آیند و این شب به یادماندی را جشن می گیرند.

آداب و رسوم استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی

این دو استان آداب و رسوماتشان نزدیک به هم است و دارای سنت های جالبی هستند.

در این دو استان معمولا هندوانه شب یلدا از تمامی میوه ها مهم تر است و حتما باید در این جنش هندوانه یا همان چیلله قارپیزی وجود داشته باشد. مردم این استان در زمان های بسیار دور از فصل تابستان برای این شب تدارکات لازم برای نگه داری هندوانه را می دیدند به این گونه که هندوانه را در بین کاه نگه داری می کرده اند.

یکی دیگر از سنت های جالب این استان ها این است که بعد از خوردن میوه ها پوستشان را در آب روان می ریزند و اعتقاد دارند که برایشان خوشی و شادی به همراه خواهد داشت.

آداب و رسوم جشن شب یلدا در استان مرکزی

در این استان معمولا سه شب جشن و شادی به همراه است. مردم این استان سه شب پشت سرهم در منزل بزرگان به جشن و شادی می پردازند. یکی از سنت های استان مرکزی این است که در این شب گوسفندی را سر می برند و از گوشت آن در این سه شب شام های مفصلی تهیه می کنند.

آداب و رسوم جشن شب یلدای استان مازندران

زنان این استان قبل از شب چله به خانه تکانی مشغول می شوند و خانه خود را برای ورود مهمان های جشن یلدا آماده می کنند. یکی از سنت های جالب استان مازندران این است که زمانی که برای عروس کادوهای شب چله را پیش کش می کنند در کنار تمامی تدارکاتی که دیده اند حتما یک ماهی بزرگ و تزئین شده نیز برای تازه عروس می فرستند.

آداب و رسوم جشن شب یلدای استان خراسان

در این استان از تنقلات محلی که خودشان اکثرا درست می کنند استفاده می شود که این تنقلات عبارتند از شیرینی کفی که درای طرفداران بسیاری است و طرز تهیه آن حتما باید به صورت گروهی انجام شود و پختیک یا همان لبو است که بعد از پخته شدن آن را خشک می کنند.  

 

آداب و رسوم جشن یلدای استان کردستان

مردم کردستان به مهمان نوازی معروف هستند و در این شب نیز تلاش می کنند به بهترین شکل از مهمان های خود پذیرایی کنند. به همین دلیل مردم این استان از تابستان به فکر تدارک دیدن برای این جشن هستند. این منطقه به دلیل اینکه جزو مناطق سردسیر کشورمان است سعی می کنند برخی از میوه های تابستان را به صورت ترشی نگه دارند تا در این شب از آن ها استفاده کنند. یکی از غذاهای مهم این استان که حتما بایددر یلدا درست کنند دلمه با نان سنگک است که طرفدران بسیاری دارد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم شب یلدا یا همان شب چله را از دیر باز تا به امروز به طور مختصر معرفی کنیم و این مورد را خاطر نشان کنیم که این جشن بزرگ یک جشن باستانی در کشور عزیزمان ایران است.

برچسب ها :
  • شب یلدا، جشن یلدا
نظر خود را بنویسید...