برای تولد چه تمی را انتخاب کنیم | 7 نکته اساسی در انتخاب تم تولد

برای تولد چه تمی را انتخاب کنیم | 7 نکته اساسی در انتخاب تم تولد

544
۲ سال پیش
0

امروزه تعیین تم برای مهمانی ها مخصوصا تولدها بسیار مورد توجه افراد در جوامع مختلف قرار گرفته است. معمولا انتخاب تم بستگی به عوامل زیادی از جمله نوع مهمانی، بودجه، جنسیت فرد مهمانی گیرنده و ... دارد. انتخاب یک تم برای تولد شاید به نظر کار آسانی باشد ولی باید در نظر داشت که تم تولد در عین سادگی، جذابیت و شیک بودن برای مهمان ها هم باید لذت بخش بوده و به راحتی قابل تهیه باشد. در این مقاله به این سوال که برای تولد چه تمی را انتخاب کنیم جواب داده خواهد شد.

عوامل موثر در انتخاب تم تولد

انتخاب تم مهمانی های تولد به عوامل زیادی بستگی دارد. در زیر به چند مورد از این عوامل اشاره خواهد شد:

 • جنسیت صاحب تولد: دختر یا پسر بودن صاحب تولد در رنگ انتخابی برای تم تولد تاثیر می گذارد.
 • سن صاحب تولد: قطعا سن در انتخاب تم تولد بسیار تاثیر گذار خواهد بود. کودکان به دنبال تم هایی می باشند که در آن ها شخصیت های کارتونی مورد علاقه شان حضور داشته باشند. نوجوانان به دنبال تم های بسیار خیره کننده و جذاب هستند و بزرگسالان تم ها شیک با رنگ های خنثی و ساده را بیشتر می پسندند. حتی در سال های اخیر استفاده از تم های بسیار راحت مانند پیژامه پارتی در بین بزرگسالان بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.
 • زمان برگزاری مهمانی: برگزاری مهمانی در ماه های سرد و گرم با هم متفاوت می باشد. درجه دما و آب و هوا در روز مهمانی می تواند در چیدمان تم و انتخاب لباس صاحب تولد و مهمان ها تاثیر ویژه ای داشته باشد.
 • مکان برگزاری مهمانی: مکان برگزاری مهمانی در انتخاب و چیدمان تم تولد انتخاب شده بسیار موثر می باشد. به عنوان مثال تم یک مهمانی تولد در خانه های آپارتمانی باید بسیار کوچک تر از مکان هایی مانند باغ ها، رستوران، سالن های تعبیه شده برای مجالس و ... باشد.
 • بودجه: یکی از عواملی که در کیفیت و کمیت تم های تولد تاثیر بسزایی دارد، مقدار بودجه ایست که برای این موضوع کنار گذاشته شده است.

انواع تم برای مهمانی تولد

تم های مختلفی برای یک مهمانی تولد وجود دارد که به طور کلی به بخش های زیر تقسیم می شوند:

 • تم رنگارنگ

در این تم چیدمان و لباس ها با رنگ های جیغ و بسیار متنوع می باشد. مناسب برای لباس های فانتزی.

 • تم دو رنگ / خال خالی / راه راه

چیدمان و لباس در این تم ها کلا با دو رنگ خلاصه می شود. به عنوان مثال می توان خانم ها و آقایان را با رنگ از هم جدا نمود یا به صورت مخلوط از هر دو رنگ در لباس باشد. به عنوان مثال: سفید و مشکی، مشکی و طلایی، صورتی و آبی و ... .

 • تم رنگ خاص

این تم بیشتر مخصوص کودکان و نوزادان می باشد که با توجه به جنسیت انتخاب می شود. صورتی و بنفش برای دختر و آبی و سبز برای پسر.

 • تم پیژامه یا راحتی

با توجه به اینکه در این تم از لباس های تنگ و دست و پا گیر خبری نیست، طرفداران زیادی دارد و همه چیدمان و لباس ها با تم راحتی و خواب آلود انتخاب می شود.

 • تم محلی

این تم مخصوص قوم ها و افرادی است که همگی اهل یک شهر خاص یا طرفدار دسته خاصی هستند. مانند: تم لباس محلی شهر x، تم کابوی، تم دزدان دریایی، تم ورزشی و ... .

 • تم خاص

تم های خاص مانند شخصیت های کارتونی، هالوین، کریسمس، یلدا، نوروز، رنگین کمانی و ... .

انتخاب تم مناسب برای تولد

تم تولد باید به نحوی انتخاب شود که وقتی همه مهمانان در کنار هم جمع می شوند، تصویر زیبایی به وجود آید و ضمنا مهمانان با دیدن چیدمان تم ذوق زده شوند. به طور کلی انتخاب تم تولد نشان دهنده سلایق و علایق صاحب مهمانی می باشد و در اصل انتخاب تم تولد برای هر چه بیشتر شاد کردن صاحب تولد می باشد. امروزه با توجه به اینکه سلیقه جوامع به سمت ساده گرایی و به نوعی مینیمال گرایشش پیدا کرده، سعی می شود که در انتخاب تم تولد از پالت رنگ های خنثی و ترکیب آن ها با رنگ های سرد یا گرم تم های زیبا، جذاب و شیک طراحی شود.

تم تولد شامل چه مواردی می باشد؟

موارد زیر می تواند با تم تولد یکسان باشد:

کلیه لوازم پذیرایی مانند: بشقاب، لیوان، شات، دستمال کاغذی، ظروف تنقلات و ... .

کلیه تزیینات مانند: گل آرایی، شمع آرایی، ریسه ها، بادکنک، کلاه های تولد، طرح های نوشته یا چاپ شده، پرچم، رو میزی ها و ... .

مواد خوراکی مانند: کیک تولد، رنگ نوشیدنی ها و کوکتل ها، تزیینات خوراکی روی غذا ها و ... .

همچنین می توان کارت دعوت را هماهنگ با تم انتخابی طراحی و برای مهمانان ارسال نمود تا بدین صورت هم تم را اعلام کرده و هم مهمانان را غافلگیر نمود.

آماده سازی تم مهمانی تولد

امروزه شرکت هایی هستند که فقط با یک تماس، فضا و دکوراسیون را تزئین و آماده می نمایند. اما این موضوع دو ایراد دارد:

 1. هزینه زیادی باید پرداخت نمود و امکان دارد در آخر از اینکه این چیدمان نظر خود برگزار کنندگان نیست حس خوبی دریافت ننماید و کل مراسم از تم ناراضی باشید.
 2. فکر کردن به تم تولد، خرید و آماده سازی وسایل و خوراکی ها و تزیین نمودن محیط، لذت فراموش نشدنی دارد که با این کار از آن بی نصیب خواهید شد.

پس برای جلوگیری از هزینه های اضافی و داشتن حس مطلوب از مهمانی، بهتر است برخی موارد را برگزار کنندگان مهمانی تهیه و چیدمان نمایند. به عنوان مثال می توان برای درست کردن بادکنک رنگی، مقداری کاغذ رنگی متناسب با تم را با قیف درون یک بادکنک شفاف ریخته و بادکنک را باد نمایند. یا با استفاده از گیره های بادکنک و روبان های بلند همرنگ تم به راحتی بادکنک آرایی را انجام دهند. در نهایت با خرید گل و شمع هماهنگ با رنگ تم انتخابی می توان بسیاری از هزینه های موجود را کاهش داده و متناسب با سلیقه خود فضا را چیدمان نمود.

برچسب ها :
 • تم تولد، جشن تولد
نظر خود را بنویسید...