جشن بیبی شاور چیست و چه اقداماتی برای این جشن لازم است؟

جشن بیبی شاور چیست و چه اقداماتی برای این جشن لازم است؟

467
۲ سال پیش
0

جشن بیبی شاور یکی از جذاب ترین جشن های قبل از تولد فرزند بوده که عموما در خارج از ایران مرسوم است و به مناسبت مادر شدن برگزار می شود. شاور (shower) در انگلیسی به معنی دوش و دوش گرفتن است و در ابتدا بعد از شنیدن نام این جشن ممکن است تصور شود که به معنای شستشوی نوزاد یا مادر نوزاد است ولی در این جشن خبری از شستشو نیست. اصطلاح SHOWER به معنی دوش گرفتن مادر با کادو، کادو باران شدن مادر یا غرق شدن مادر در کادو استفاده می شود.

تاریخچه مختصر درباره جشن بیبی شاور

جشن بیبی شاور سابقه تاریخی دارد. در آمریکا با همین نام مرسوم بوده که بعد از جنگ جهانی دوم در سال 1940 با توجه به تلفات و مرگ و میر زیاد برای تولد اولین نوزادها در آمریکا جشن گرفته می شد و همه برای تهیه ملزومات نوزاد به همدیگر کمک می کردند تا دوباره بانوان برای مادر شدن و فرزندآوری ترغیب شوند.

در هندوستان نیز با نام سیمانتا ( seemantha ) شناخته می شود که از قدیم به علت فقر زیاد برای مادران در ماه های آخر بارداری، این جشن گرفته می شده که مادران انواع مختلف غذا و خوراکی ها را نوش جان کنند و لوازم نوزاد نیز تقریبا تکمیل میشد. در بقیه کشورها نیز با نام اصلی بیبی شاور شناخته می شود.

تدارکاتی که برای جشن بیبی شاور باید تهیه شوند

این جشن که معمولا زنانه است توسط خانواده های درجه یک، بستگان و دوستان خیلی نزدیک زوج تدارک دیده می شود و چون ماهیت این جشن در خصوص تهیه لوازم نوزاد، البسه نوزاد و در کل گرفتن کادو است هیچوقت خود زوج اقدام به برگزاری آن نمی کنند. جشن بیبی شاور معمولا تا قبل از ماه هفتم بارداری برگزار می شود تا شرایط امن و بی خطرتری برای مادر به همراه داشته باشد.

همچنین با توجه اینکه این جشن در جهت کمک به والدین برای تهیه لوازم نوزاد است، زوج وقت کافی برای تکمیل وسایل مورد نیاز را در ماه های آتی بارداری داشته باشند. ضمنا طبق نظر پزشکان و رسومات قدیمی نوزاد از ماه ششم شنوایی خود را به صورت کامل به دست می آورد و شنیدن خوشحالی دیگران از به دنیا آمدنش و همچنین شنیدن صدای خنده مادر و شنیدن صدای موسیقی در رشد و تکامل نوزاد نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.

نکات مربوط به برگزاری جشن شاور

زمان جشن بیبی شاور نباید بیشتر از سه ساعت باشد که مادر و جنین بیش از حد خسته نشوند و اغلب برای راحتی مادر در خانه زوج برگزار می شود. با توجه به اینکه در این جشن تزیینات خیلی مهم است، اغلب کیک، تزیینات، لباس مادر و لباس مهمان ها با توجه به جنسیت نوزاد ( رنگ آبی یا رنگ سبز برای نوزاد پسر و رنگ صورتی و رنگ بنفش برای نوزاد دختر ) سفارش داده شده و تهیه می شوند.

در این جشن بازی های کودکانه، خاطره نویسی مهمان ها برای مادر آینده و نوزاد، پذیرایی مهمان ها با کیک، نوشیدنی های رنگی،  نهار ویا شام انجام می پذیرد. البته تنها چیزی که از این جشن برای کودک آینده می ماند همین خاطره نویسی ها و آرزوهای است که مهمان ها برای کودک می نویسند و او می تواند با خواندن و دیدن این متنها احساس بی نظیری را تجربه کند.

از این اقدامات جالب استقبال کنید

یکی از اقدامات جالبی که در این جشن انجام می شود، تزیین کردن تعداد زیادی پوشک به شکل های مختلف مخصوصا به شکل کیک است که با این کار به مادر خبر می دهند که از این به بعد بیشتر از هر چیز با پوشک سر و کار دارد. گرفتن عکس های شادی که همه ی مهمان ها در آن حضور داشته باشند بسیار مهم بوده و سعی می شود که مهمان ها همراه با کادو های خود در عکس ها حضور داشته باشند.

قبل از جشن، زوج برای تعیین جنسیت نوزاد اقدام کرده و جنسیت را به مهمانان اعلام می کنند که آن ها بتوانند کادو یا لوازم را با توجه به جنسیت خریداری کنند. ضمنا مرسوم است که جشن بیبی شاور برای تولد اولین فرزند برگزار می گردد. معادل این جشن در ایران جشن سیسمونی است که کاربرد جشن بیبی شاور را ندارد و قبلا سیسمونی کاملا تهیه شده و مهمان ها برای دیدن سیسمونی دعوت می شوند.

بیبی شاور در ایران تاریخچه طولانی ندارد

با توجه به اینکه این جشن در ایران پیشینه ای ندارد، اگر این جشن با کارکرد اصلی اش در ایران گرفته شود، قطعا مهمان ها برای خرید هدیه مناسب کمی سردرگم خواهند شد. به همین دلیل خریدن لوازم اصلی و ساده مثل پوشک، شیر خشک، لباس های مناسب برای فصلی که نوزاد در آن به دنیا می آید، حوله، آغوشی و لوازمی مثل شیر دوش، پستونک، شیشه شیر، دندون گیر، حمام یا تشت حمام نوزاد و اسباب بازی های خلاقانه ولی با رعایت مسایل بهداشتی بهترین گزینه ها برای خرید هدیه هستند که حتی اگر مادر از یکی از اقلام بیش از یک عدد داشته باشد باز هم خوشایند خواهد بود.

البته می توان هدیه های گران قیمت تری همچون دستگاه تصفیه هوا، دستگاه مرطوب کردن هوای اتاق ( دستگاه بخور ) و دستگاه واکی  تاکی و سرویس های مربوط به حمل نوزاد ( کالسکه، کریر) را نام برد. البته بخاطر داشته باشید که رورئک سال هاست که از نظر سازمان بهداشت جهانی منع شده است.

هر مادری می تواند بیبی شاور را اجرا کند

جشن بیبی شاور برای همه مادران قابل اجرا است و در اکثر مواقع ربطی به سطح تمول والدین ندارد، فقط با توجه به سطح درآمد خانواده تمهیدات جشن می تواند بیشتر و مجلل تر باشد. البته باید در نظر داشت که با توجه به اینکه مادر بعد از زایمان تا مدت ها وقت کافی برای دورهمی گرفتن یا دورهمی رفتن ندارد و بیشتر وقت مادر صرف بچه داری می شود، یکی از جنبه های این جشن شادی کردن و شاد شدن مادرقبل از تولد فرزند است.

بعضی از خانواده ها قبل از جشن بیبی شاور، جشن تعیین جنسیت هم برگزار می کنند که در این جشن فقط یک نفر از نزدیکان از جنسیت نوزاد با خبر است و به طرق مختلف و سرگرم کننده به والدین و بقیه اعضای خانواده جنسیت اعلام می شود.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم تا دیدگاه کلی درباره جشن بیبی شاور در اختیار شما بگذاریم. این جشن در کشورهای دیگر دارای تاریخچه طولانی بوده ولی در ایران مدت زمان کوتاهی است که برگزار می شود. نکات مختلفی باید در این جشن رعایت شوند که در این مطلب سعی کردیم به بررسی مهم ترین آن ها بپردازیم. از این رو با توجه به تمامی این نکات، به سمت برگزاری ایده آل ترین جشن بروید. مومنتاپ در تک تک لحظات می تواند همراه شما باشد.


 

برچسب ها :
  • بیبی شاور، جشن نوزاد، مقدمات جشن بیبی شاور، جشن بیبی شاور در ایران
نظر خود را بنویسید...