جشن شب یلدای عروس و داماد

جشن شب یلدای عروس و داماد

592
۲ سال پیش
0

جشن شب یلدای عروس و داماد

دوباره یلدا و تکرار عاشقانه های پاییز و زمستان، دوباره یلدا و عشق بازی های پاییز و زمستان

عشوه گری عروس فصل ها به بلندای یک شب طولانی، با بزم و سرور رخت رفتن به تن کرده

باز هم در پس کوچه های پاییز عطر و بوی یلدا می آید، باز هم بوی خوش جشن و شادی می آید.

شب یلدا شب انتظار عشاق برای باهم بودن، باهم بودن بیشتر به بلندای یک دقیقه

شب یلدا تداعی کننده عمر کوتاه برای عشاق است که باید یک دقیقه بیشتر را غنیمت شمارند و جشن و شادی سر دهند. درواقع جشن شب یلدا شب  برای عروس و داماد است. که داماد با پیش کش کردن هدایای مختلف به عروس در پی اثبات عاشقانه های خود به او است.

یلدای عروس و داماد و هدیه داماد برای عروس

جشن یلدای عروس و پیشکش کردن هدایا در این شب به عروس از جمله سنت های دیرین در کشور ایران است. بردن هدایا در این شب به این گونه است که خانواده داماد با بردن هدایایی که از ماها قبل برای عروس آماده کردن این شب زیبا و به یاد ماندنی را جشن می گیرند. خنچه ها و طبق هایی که پیش کش عضو جدید خانواده می شود شامل نواع خوراکیاها، میوه ها، تنقلات و لباس های زمستانی می شود.

از زمان های قدیم رسم بوده این طبق ها را بصورت تزئین شده برای عروس بفرستند و امروزه با پیشرفت رسومات مختلف تزئینات و تشریفات بسیاری در این جشن بزرگ به وجود آمده است. به گونه ای که از روزها قبل برای تزئین کادوها، خوراکیاها، آجیل ها و لباس های عروس تدارکات لازم را می بینند و در بسیاری از شهرهای بزرگ کشور سعی می کنند این جشن بزرگ را در تالارهای عروسی برگزار کنند تا شکوه و زیبایی این جشن دوچندان شود.

کادوهای یلدای عروس

کادوهایی که برای عروس آماده می شود با توجه به آداب و رسوم و تشریفات شهرهای مختلف است و باید به این نکته اشاره کرد که در صورت مقدور نبودن برای خانواده ها اجباری برای به جای آوردن این رسومات نیست و هرکسی با توجه به صلاح دید خود نسبت به تهیه آن هدایا اقدام می کند. هدایای عروس عبارتند از:

1-انواع لباس ها از جمله پالتو، کاپشن، بلوز، شال گردن و کلاه، دستکش، شلوار، مانتو پاییزه یا مجلسی، شال یا روسری و ...

2- پوتین یا کفش اسپورت

3- انواع آجیل ها( گردو، پسته، مغز بادام، بادام هندی، فندق و...)

4- انواع میوه ها( هندوانه تزئین شده، انار، موز، خیار، کیوی، خرمالو، کدوتنبلتزئین شده، آناناس، لبو و ...)

5- طلا( سرویس طلای عروس یا النگو و مواردی از این قبیل می تواند باشد)

6- انواع پشمک تزئین شده، شیرینی جات مختلف، انواع دسرها، انواع دلمه ها

7- کله قند تزئین شده

8- شاخه درخت تزئین شده با پفیلا یا خرمالوهای کوچک

9- دیوان حافظ

شب چله عروس در انواع استان های کشور

در استان ها و شهرهای مختلف کشور برای فرستادن هدیه شب چله عروس آداب و رسومات مختلفی وجود دارد که در ادامه با این رسومات آشنا می شویم.

جشن شب یلدای عروس در استان گیلان

در طبق هایی که برای عروس آماده می شود معمولا از انواع میوه های محلی خود از جمله آوکونوس و یا ازگیل استفاده می شود. علاوه بر این ها یکی از سنت های استان گیلان این است که حتما باید ماهی خام و بزرگی را برای عروس تزئین کنند و اعتقاد دارند که این ماهی باعث خیر و برکت و روزی فروان این دو زوج جوان می شود و از طرفی نیز باعث ایجاد سلامتی برای هر دو و همچنین باعث باوری عروس می شود. برای پایان دادن این جشن داماد باید چای نبات را در منزل خانواده عروس بخورد تا این مراسم به پایان برسد.

جشن شب چله عروس در استان مازندران

در این استان رسومات به این گونه است که در کنار هدیایی که برای عروس پیش کش می شود حتما خرجی برای عروس با توجه به بضاعت داماد فرستاده می شود. این هدایا حتما باید بعد از غروب آفتاب به منزل عروس فرستاده شود. در برخی روستاهای استان رسم است که حتما باید همه آن شب برای شام پلو بخورند و خانواده عروس باید برای مهمان ها شام پلویی تدارک ببینند.

جشن شب چله عروس در استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی

در این استان علاوه بر اینکه خانواده داماد هدایایی را برای عروس آماده می کنند اطرافیان و اقوام داماد نیز هدایایی در خور عروس تهیه می کنند. این هدایا به صورت خنچه برای عروس فرستاده می شود و مادر عروس بعد از دریافت خنچه ها حتما برای کسانی که این خنچه ها را بر روی سر گذاشته بودند انعام، جوراب، شیرینی و مواردی از این قبیل را تقدیم می کنند. در استان تبریز و بخصوص شهر بناب این استان این مراسمات بسیار تشریفاتی برگزار می شود. حتی بعد از عروسی این دو زوج خانواده عروس هدایایی را برای دختر و دامادشان پیشکش می کنند.

جشن شب چله عروس در استان اصفهان

این استان یکی از استان هایی است که این جشن را بسیار تجملاتی برگزار می کنند. در این استان علاوه بر هدایای گوناگون حتما یکی از غذاهای محلی را نیز برای عروس درست کرده و پیشکش می کنند. در زمان های قدیم در اصفهان رسم این گونه بوده است که میوه هایی را که برای عروس فرستاده میشده است را صبح روز بعد از چله بین فامیل ها تقسیم می کرده اند.

جشن شب چله عروس در استان همدان

در استان همدان این جشن همانند استان های دیگر است با این تفاوت که بعد از اینکه برای عروس هدایای شب چله از طرف داماد پیشکش شد خانواده عروس نیز برای داماد هدایایی برای شب چله پیش کش خواهد کرد.

سخن آخر

شب یلدا یا شب چله یکی از باستانی ترین جشن های ایران است که علاوه بر اینکه همه مردم با جمع شدن در خانه بزرگان فامیل این شب به یادماندی را جشن می گیرند برخی از خانواده ها برای تازه نامزدهای خانواده نیز جشن گرفته و هدایایی را برای عروس تقدیم می کنند.

 

برچسب ها :
  • جشن شب یلدا، یلدای عروس و داماد
نظر خود را بنویسید...