دیزاین شب یلدا

دیزاین شب یلدا

521
۲ سال پیش
0

دیزاین شب یلدا

شب یلدا یکی از مهمترین شب ها در طول زندگی ما ایرانی ها می باشد که از فرهنگ ایرانی ها در گذشته نشأت می گیرد. در این شب خانواده ها دورهمی کوچکی تدارک دیده و از هم صحبتی با هم لذت می برند.

از دیرباز تا کنون یلدا برای ما ایرانی ها جایگاه ویژه ای داشته و با یادآوری نام یلدا خاطراتی از گذشته تا زمان حال در ذهن شما تداعی می شود. این جشن زیبا که در شب اول زمستان به بهانه طولانی ترین شب سال برگزار شده، آیین خاص خود را دارد. از رسومات زیبایی که می توان به آن اشاره کرد: دیزاین و سفره آرایی می باشد.

مخلفات سفره یلدایی

دیزاین سفره، نماد گردهمایی خانواده ها در کنار هم است. آجیل شب یلدا، میوه های زمستانه، کیک، شیرینی، شکلات و سایر خوراکی جات، قسمت های خوشمزه این شب هستند. می توان گفت دیزاین های شب یلدا سلیقه‌ای بوده و از سبک مدرن تا سنتی متغیر می‌باشند اما خانواده ها سعی می کنند در عین زیبایی قشنگ ترین دیزاین را در این شب داشته باشند.

بخش های متنوع شب یلدا

از بخش های متنوع این شب می ‌توان به حافظ خوانی، دون کردن انار، نشستن پای کرسی و بازی های مختلف اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم درباره دیزاین شب یلدا با شما صحبت کنیم.

اگر بگوییم خانم های ایرانی بسیار کدبانو و با سلیقه بوده و اهمیت ویژه ای به تزیینات می ‌دهند دروغ نگفته ایم از طرفی با همه گیر شدن فضای مجازی دست بانوان ایرانی برای انواع تزیینات باز است از این رو همواره در پی آن هستند تا دیزاین آن ها در زیباترین وجه جلوه کند. همان طور که گفته شد ایده های زیادی برای شب یلدا وجود دارد و شما می توانید با کمترین امکانات و هزینه، دیزاین زیبایی برای این شب داشته باشید. طراحی شما می تواند روی میز، سفره یا کرسی باشد.

نکاتی درباره دیزاین شب یلدا

  • اگر در شب یلدا مهمان دارید می ‌توانید گیفت ها و کارت هدیه هایی برای این شب در نظر گرفته و کنار سفره قرار دهید تا در کنار زیبایی یادگاری برای این شب به یاد ماندنی داشته باشید.
  • برای زیبایی بیشتر بهتر است تمام اجزایی که سر سفره قرار می دهید را تزیین کنید: مثلاً اگر هندوانه را تزیین کرده و انار را ساده قرار دهید ترکیبتان نامتوازن می شود در نتیجه دیزاین ساده داشته باشید اما تاثیر گذار.
  • اگر شما طرفدار دیزاین سنتی هستید می ‌توانید روی کرسی وسایل قدیمی مثل چراغ نفتی استفاده کرده و تار را کنار فال حافظ قرار دهید همچنین لاله عباسی، ترمه و ظروف قدیمی زیبایی سفره شما را دو چندان می کنند.

دیزاین شب یلدا برای عروس

 در کشور ما رسم است که در جشن های مختلف به عروس خانوم از طرف آقا داماد هدایایی داده می شود که این هدایا به منزله نزدیک تر شدن دو خانواده به همدیگر است به این ترتیب خانواده آقا داماد با وسایل در نظر گرفته شده به خانه عروس خانم می روند و خانواده عروس نیز از آن ها پذیرایی می‌کنند. هر شهری و بنا به رسوم هر قومی این هدایا متفاوت بوده اما اصولاً  عبارتند از:

یک تکه طلا، آجیل میوه های یلدایی، لباس زمستانی، فال حافظ و غیره

خانواده خوش ذوق داماد می ‌توانند هدایا را تزیین کرده و در زیباترین وجه تقدیم عروس کنند تا در عین تاثیر گذار بودن زیبا نیز باشد و شبی خوب در خاطر یکدیگر ثبت شود.

باکس های زینتی برای عروس  

از ایده های زیبا و مدرن می تواند باکس های تزئینی باشد خانواده آقا داماد می توانند هدایای خود را در زیباترین وجه در باکس های هدیه گذاشته و با روبان های زیبا مزین کنند در این باکس ها معمولاً دیوان حافظ، میوه های یلدایی، لباس یا پارچه ای که در نظر گرفته شده و غیره قرار داده می شود.

تغییر دکوراسیون منزل در شب یلدا

بهتر است به بهانه شب یلدا دکوراسیون منزل خود را تغییر داده و متناسب با سبک یلدایی خود سنتی یا مدرن باشد همچنین می توانید از کدو تنبل یا انار که مظهر شادی است در طراحی دکور منزل تان استفاده کنید.

دیزاین مدرن

 شما طرفدار دکور مدرن برای یلدا هستید می ‌توانید یک رومیزی حریر یا ابریشم روی میز ناهار خوری خود پهن کنید. آن با همان پارچه، گلی درست کرده و اطراف آن را برامده کنید دو عدد شمع در دو طرف آن قرار داده تا زیبایی میز شما دیده شود اکنون میوه ها و دسر ها را در ظروفی از یک نقش در اطراف به سلیقه دلخواه قرار داده و در آخر مقداری گل خشک به صورت نامنظم در همه جای آن پخش کنید.

لباس هایی که به تن می کنید بهتر است متناسب با دیزاین تان باشد اگر دیزاین شما مدرن است می توانید پارچه‌های به روز تهیه کرده و به سلیقه دلخواهتان بدوزید یا لباس های آماده یلدایی بخرید. در صورتی که طراحی شما به سبک سنتی است می توانید لباس های مخمل یا دیگر لباس های طرح سنتی را بپوشید این کار شما جذابیت دیزاین تان را بالا می برد و عکس هایی که می گیرید زیباتر می شود.

ما سعی کردیم در این مقاله به شما کمک کنیم تا با انواع دیزاین در این شب پر خاطره آشنا شوید. یلدا یعنی استفاده از تک تک لحظات زندگی، امیدواریم در شب چله در جوار خانواده به شما خوش بگذرد.

برچسب ها :
  • شب یلدا، دیزاین یلدا، دکوراسیون
نظر خود را بنویسید...