سیر تا پیاز جشن هالووین

سیر تا پیاز جشن هالووین

329
۲ سال پیش
0

هالووین جشنی است که هر سال در 31 اکتبر جشن گرفته می شود و هالووین 2021 در روز یکشنبه، 31 اکتبر برگزار خواهد شد. این سنت از جشن باستانی سلتی Samhain سرچشمه می گیرد؛ زمانی که مردم آتش روشن می کردند و لباس می پوشیدند تا ارواح را از خود دور کنند. در قرن هشتم، پاپ گرگوری سوم، اول نوامبر را به عنوان زمانی برای گرامیداشت همه مقدسین تعیین کرد. با گذشت زمان، هالووین به روزی تبدیل شد که در آن فعالیت هایی مانند حقه بازی، حکاکی کردن بر روی فانوس ، برگزاری مجالس جشن، پوشیدن لباس های ترسناک و خوردن غذا بسیار رایج شدند. در این مطلب از مجله مومنتاپ می خواهیم به بررسی سیر تا پیاز جشن هالووین بپردازیم؛ پس همراه ما باشید.

مقاله مرتبط: هر آنچه که باید دربارۀ جشن هالوین و نحوۀ برگزاری آن بدانیم.

ریشه های باستانی هالووین

حقایق جالب درباره جشن هالویینریشه هالووین به جشن باستانی سلتیک Samhain (تلفظ می شود sow-in) بر می گردد. سلت ها که 2000 سال پیش زندگی می کردند، بیشتر در منطقه ای که اکنون ایرلند، بریتانیا و شمال فرانسه است، سال نو خود را در اول نوامبر جشن گرفتند. این روز پایان تابستان و برداشت محصول و آغاز زمستان تاریک و سرد بود؛ زمانی از سال که اغلب با مرگ انسان همراه بود. سلت ها بر این باور بودند که در شب قبل از سال جدید، مرز بین دنیای زنده ها و مردگان محو می شود.

در شب 31 اکتبر آن ها سامهین را جشن گرفتند؛ زمانی که اعتقاد بر این بود که ارواح مردگان به زمین بازگشتند. سلت ها علاوه بر ایجاد مشکل و آسیب رساندن به محصولات، فکر می کردند که حضور ارواح ماورایی، پیش بینی آینده را برای درویدها یا کاهنان سلتی آسان می کند. برای مردمی که کاملاً به دنیای بی ثبات طبیعی وابسته بودند، این پیشگویی ها منبع مهمی از آسایش در طول زمستان طولانی و تاریک بودند.

مقاله مرتبط: کجا هالووین را جشن بگیریم؟

برای بزرگداشت این رویداد، درویدها آتش های مقدس عظیمی ساختند، جایی که مردم برای سوزاندن محصولات و حیوانات به عنوان قربانی برای خدایان سلتی جمع می‌شدند. در طول جشن، سلت ها لباس هایی می پوشیدند که معمولاً از سر و پوست حیوانات تشکیل می شد و سعی می کردند از بخت یکدیگر خبر دهند. هنگامی که جشن به پایان رسید، آن ها آتش اجاق خود را که زودتر آن شب خاموش کرده بودند، از آتش مقدس دوباره روشن کردند تا در زمستان آینده از آن ها محافظت کند. تا سال 43 پس از میلاد، امپراتوری روم اکثریت قلمرو سلتیک را فتح کرد. در طول 400 سالی که آن ها بر سرزمین های سلتیک حکومت کردند، دو جشن با منشأ رومی با جشن سنتی سلتی Samhain ترکیب شد.

اولین روز Feralia بود، روزی در اواخر اکتبر که رومی ها به طور سنتی درگذشت مردگان را گرامی داشتند. روز دوم، روز بزرگداشت پومونا، الهه رومی میوه ها و درختان بود. نماد پومونا سیب است و گنجاندن این جشن در Samhain احتمالاً سنت بوق زدن برای سیب را که امروزه در هالووین انجام می شود توضیح می دهد.

مقاله مرتبط: فینگرفود و خوراکی های مخصوص جشن هالووین

روز همه مقدسین

هرآنچه که باید درباره جشن هالویین بدانیددر 13 مه 609 پس از میلاد، پاپ بونیفاس چهارم پانتئون را در رم به افتخار همه شهدای مسیحی وقف کرد و جشن کاتولیک روز همه شهدا در کلیسای غربی برپا شد. پاپ گرگوری سوم بعداً جشنواره را گسترش داد و همه مقدسین و همچنین همه شهدا را در بر گرفت و مراسم را از 13 می به 1 نوامبر منتقل کرد. در قرن نهم، نفوذ مسیحیت به سرزمین‌های سلتی گسترش یافت، جایی که به تدریج با آیین‌های سلتی ترکیب شد و جایگزین آن شد. در سال 1000 پس از میلاد، کلیسا روز 2 نوامبر را روز تمام روح، روز بزرگداشت مردگان نامید. امروزه به طور گسترده اعتقاد بر این است که کلیسا در تلاش بود جشن سلتیک مردگان را با یک تعطیلات مرتبط و مورد تایید کلیسا جایگزین کند.

روز تمام روح ها به طور مشابه سامهین، با آتش سوزی های بزرگ، رژه ها و پوشیدن لباس های مقدس، فرشتگان و شیاطین جشن گرفته می شد. جشن روز همه مقدسین را All-hallows یا All-hallowmas (از انگلیسی میانه Alholowmesse به معنای روز همه مقدسین) نیز می نامیدند و شب قبل از آن، شب سنتی Samhain در مذهب سلتیک، All Hallows نامیده شد.

مقاله مرتبط: آشنایی با آداب و رسوم جشن هالووین

فیلم های هالووین

مراسم ترسناک هاولیین چگونه است؟

در مورد موفقیت تجاری، فیلم های ترسناک هالووین سابقه طولانی در فروش باکس آفیس دارند. فیلم های کلاسیک هالووین شامل فرانچایز "هالووین" است که بر اساس فیلم اصلی به کارگردانی جان کارپنتر در سال 1978 و با بازی دونالد پلیزنس، نیک کسل، جیمی لی کرتیس و تونی موران ساخته شده است. در «هالووین» پسر جوانی به نام مایکل مایرز خواهر 17 ساله اش را می کشد و متعهد به زندان می‌شود تا در نوجوانی در شب هالووین فرار کند و به دنبال خانه قدیمی‌اش و یک هدف جدید باشد. دنباله مستقیم «هالووین» با بازی جیمی لی کرتیس و نیک کسل در سال 2018 منتشر شد.

دنباله آن – «هالووین می کشد»، دوازدهمین فیلم از مجموعه کلی «هالووین» – در سال 2021 اکران شد. «هالووین» که یک فیلم ترسناک کلاسیک تا موسیقی متن ترسناکش به حساب می‌آید، الهام‌بخش دیگر «فیلم‌های اسلشر» نمادین مانند «جیغ»، «کابوس در خیابان الم» و «جمعه ۱۳» بود. بیشتر فیلم‌های خانواده‌پسند هالووین شامل «Hocus Pocus»، «The Nightmare Before Christmas»، «Beetlejuice» و «It's the Great Pumpkin، Charlie Brown» هستند.

کیک و روز سولز (روح ها)

سنت آمریکایی هالووین (تحت عنوان حقه بازی) احتمالاً به اولین رژه روز All Souls در انگلستان بر می گردد. در طول جشن ها، شهروندان فقیر برای غذا گدایی می کردند و خانواده ها در ازای وعده دعا برای بستگان مرده خانواده، شیرینی هایی به نام کیک روح به آنها می دادند. توزیع کیک های روح توسط کلیسا به عنوان راهی برای جایگزینی روش باستانی ترک غذا و شراب برای ارواح سرگردان تشویق شد. این عمل که از آن به عنوان نفس رفتن» یاد می‌شد، در نهایت توسط بچه هایی که از خانه های همسایگی خود دیدن می کردند و به آنها آبغوره، غذا و پول می دادند، استفاده می شد.

سنت پوشیدن لباس برای هالووین ریشه اروپایی و سلتیکی دارد. صدها سال پیش، زمستان زمانی نامشخص و ترسناک بود. ذخایر غذا اغلب کم می شد و برای بسیاری از مردم که از تاریکی می ترسیدند، روزهای کوتاه زمستان مملو از نگرانی دائمی بود. شما میتوانید برای تهیه و خرید وسایل هالووین به سایت تشریفات مجالس مومنتاپ مراجعه کنید.

در روز هالووین، زمانی که اعتقاد بر این بود که ارواح به دنیای زمین باز می گردند، مردم فکر می کردند که اگر خانه های خود را ترک کنند با ارواح روبرو خواهند شد. برای جلوگیری از شناسایی شدن توسط این ارواح، مردم هنگام خروج از خانه پس از تاریک شدن هوا ماسک می پوشند تا ارواح آنها را با ارواح همنوع اشتباه بگیرند. در روز هالووین، مردم برای اینکه ارواح را از خانه هایشان دور نگه دارند، کاسه های غذا را بیرون از خانه هایشان قرار می دادند تا ارواح را آرام کنند و از تلاش آنها برای ورود جلوگیری کنند.

مقاله مرتبط: چگونه جشن هالووین را برگزار کنیم؟

گربه های سیاه و ارواح در هالووین

دانستی های جالب درباره هالویینهالووین همیشه تعطیلاتی پر از رمز و راز، جادو و خرافات بوده است. این جشنواره به عنوان یک جشنواره پایان تابستان سلتی آغاز شد که طی آن مردم احساس نزدیکی به اقوام و دوستان متوفی داشتند. برای این ارواح دوستانه، آن ها محل هایی را روی میز شام میگذاشتند، خوراکی هایی را در آستانه درها و کنار جاده گذاشتند و شمع هایی روشن کردند تا به عزیزان کمک کنند راه خود را به دنیای ارواح بازگردند.

ارواح هالووین امروزی اغلب ترسناک تر و بدخواه تر به تصویر کشیده می‌شوند و آداب و رسوم و خرافات ما نیز ترسناک تر هستند. ما از عبور از مسیر با گربه‌های سیاه اجتناب می کنیم، از ترس اینکه مبادا برای ما بدشانسی بیاورند. این ایده ریشه در قرون وسطی دارد، زمانی که بسیاری از مردم معتقد بودند که جادوگران با تبدیل خود به گربه سیاه از شناسایی اجتناب می کنند.

سعی می کنیم به همین دلیل زیر نردبان راه نرویم. این خرافات ممکن است از مصریان باستان آمده باشد، که معتقد بودند مثلث ها مقدس هستند (همچنین ممکن است ارتباطی با این واقعیت داشته باشد که راه رفتن زیر یک نردبان خمیده نسبتاً ناامن است). و به خصوص در حوالی هالووین سعی می کنیم از شکستن آینه ها، پا گذاشتن روی شکاف های جاده یا ریختن نمک خودداری کنیم.

مقاله مرتبط: آرایش مناسب برای جشن هالووین

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم تا به بررسی سیر تا پیاز جشن هالووین بپردازیم و جامع ترین اطلاعات را درباره تاریخچه این روز به شما ارائه دهیم. اگر به جشن هالووین علاقه بسیار زیادی دارید، حتما آشنایی با تاریخچه و دیدگاه افراد دیگر نیز برای شما جذاب خواهد بود. پس مطالعه این مطلب برای شما بسیار کمک کننده است و می تواند یک راهنمای جامع به حساب بیاید.

برچسب ها :
  • تاریخچه جشن هالووین، ریشه جشن هالووین، تاریخ جشن هالووین
نظر خود را بنویسید...