صفر تا صد نکات برگزاری جشن بله برون

صفر تا صد نکات برگزاری جشن بله برون

718
۲ سال پیش
0

جشن بله برون از جمله مراسماتی به شمار می آید که در آداب و رسوم اکثر خانواده ها وجود دارد؛ به همین علت سعی در برگزار کردن آن به بهترین شکل ممکن دارند. در واقع می توانیم اینطور بیان کنیم که بله برون همانند مراسم خواستگاری است؛ با این تفاوت که باید یک سری از تشریفات مورد نیاز تهیه شده و در بهترین شکل ممکن به سرانجام برسانند. نکات مختلفی در روند برگزاری بله برون وجود دارند که هر کدام اهمیت مخصوص به خود را دارند که در ادامه مطلب به صورت کامل تر به بررسی آن می پردازیم. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

جشن بله برون چگونه برگزار می شود؟

صفر تا صد نکات برگزاری جشن بله برون

همانطور که اشاره کردیم شیوه برگزاری این جشن همانند مراسم خواستگاری است. ولی تفاوت هایی نیز بین آن ها به چشم می خورند. به عنوان مثال بله برون حالت رسمی تری دارد. این جشن غالباً یک روز بعد از مراسم خواستگاری برگزار شده و میزبان آن نیز خانواده عروس است. معمولاً اینگونه مراسمات به خاطر محدود بودن تعداد مهمان ها در خانه پدری عروس برگزار می شود ولی اگر دچار محدودیت در فضا هستید، می توانید از سالن های جشن نیز کمک بگیرید. لازم به ذکر است که تمامی هزینه های این جشن را خانواده عروس پرداخت می کنند و خانواده داماد نقش خاصی در این فرایند ندارند.

دفتر بله برون از مهم ترین بخش های جشن

یکی از بخش های مهمی که در این جشن انجام می شوند، پر کردن دفتر بله برون است. تمامی قول و قرارهایی که بین خانواده ها گذاشته می شوند، باید در این دفتر به ثبت برساند و سپس به از جانب هر دو خانواده به امضا برسند. تمامی جنبه هایی که نیاز هستند در این مراسم مورد بحث قرار می گیرند. به عنوان مثال باید درباره تمامی موارد همچون شیربها، مهریه، جهیزیه و شرایط ضمن عقد صحبت شود و بعد از توافقات کلی در دفتر بله برون ثبت شوند. همچنین تاریخ عقد و عروسی نیز باید مشخص شده و سپس به اطلاع بزرگان فامیل برسد.

انگشتر نشان در جشن بله برون

انگشتر نشان در جشن بله برون

از دیگر گزینه هایی که در این جشن بسیار حائز اهمیت بوده، انگشتر نشان است. انگشتر حلقه باید توسط خانواده داماد برای عروس خریداری شود. در مراسم بله برون این انگشتر از جانب مادر داماد به عروس داده می شود. این انگشتر نشان دهنده تعهد بین عروس و داماد خواهد بود و آغاز کننده پیوند آن ها است. با در دست کردن انگشتر عروس و داماد سعی می کنند تا شناخت عمیق تری نسبت به یک دیگر پیدا کرده و از این طریق ریشه های پیوند را عمیق تر کنند.

پذیرایی در بله برون

در جشن بله برون پذیرایی از اهمیت بالایی برخوردار است ولی خانواده عروس باید بدانند چه چیزهایی مناسب این مراسم است. در این مراسم معمولاً خبری از صرف شام نیست و با یک عصرانه مختصر پذیرایی باید انجام شود. به عنوان مثال شما می توانید یک کیک بدین منظور تهیه کنید و سپس آن ها را با نوشیدنی های مختلف سرو کنند. همچنین طعم کیک باید به گونه ای باشد که طرفداران بیشتری دارد و به نسبت تمامی افراد می توانند آن را تست کنند. از این رو از تهیه کیک های کاکائویی اجتناب کنید. همچنین استفاده از میز فینگرفود نیز می تواند پیشنهادی خوبی به شمار بیاید. اگر میخواهید تمامی موارد پذیرایی شما با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت تهیه کنید، حتما سری به قسمت خدمات مومنتاپ بزنید.
مقاله مرتبط: عکاسی و فیلمبرداری همراه شما برای ثبت خاطرات

نکات مختلفی که در برگزاری جشن بله برون باید بدانید

یک سری از نکات مختلف وجود دارند که به شما کمک خواهند کرد تا بتوانید جشن خود را در بهترین شکل ممکن برگزار کنید که از جمله آن ها می توانیم به گزینه های زیر اشاره کنیم:  

مهمان ها

اولین نکته مربوط به مهمان هایی هستند که قرار است به مراسم دعوت کنید. به شما پیشنهاد می کنیم در بله برون بیشتر از افرادی دعوت به حضور کنید که بزرگ تر فامیل هستند و بیشتر به آن ها اعتماد دارید. چرا که این مراسم فعلاً تشریفاتی بوده و بهتر است تنها افرادی خاص را به جشن خودتان دعوت کنید و باقی مهمان ها برای روز نامزدی یا عروسی دعوت شوند.

تعیین سخنگو

همانطور که اشاره کردیم در این جشن موارد مختلفی تعیین می شوند که شیربها و مهریه تنها نمونه ای از این موارد به شمار می آیند. به همین علت باید یک نفر را به عنوان سخنگو تعیین کنید تا شرایط شما را به خوبی توضیح دهید و به سوالاتی که ممکن است برای هر فردی به وجود بیاید، پاسخ دهد.

لباس جشن بله برون

لباس نیز نباید از قلم بیفتد. حتماً برای جشن خود از لباس های ساده استفاده کنید. لباس های پف پفی و پر زرق و برق را برای روز عروسی  بگذارید. در این صورت می توانید تفاوت را بین خودتان در روز بله برون و روز عروسی مشاهده کنید. همچنین لباس هایی را انتخاب کنید که رنگ روشن داشته باشند.

مدل مو

مدل مویی که انتخاب می کنید، بستگی به فرهنگ و آداب و رسوم شما و خانواده داماد دارد. اگر نیاز است می توانید موهای خود را با استفاده از یک روسری و شال زیبا و روشن بپوشانید؛ در غیر این صورت می توانید یک مدل موی ساده را انتخاب کنید و زیبایی را به جشن خود دعوت کنید.

امضای دفتر بله برون

عروس و داماد موظف هستند دفتر بله برونی که تهیه کرده اند را امضا کنند. قبل از اینکه برای امضا کردن اقدام کنید، حتما از پدر و مادر خود و سایر بزرگان اجازه بگیرید؛ قطعا آن ها به شما این اجازه را خواهند داد ولی برای احترام حتما این کار را انجام دهید. با این کار می توانید وجهه خوبی نیز به دست بیاورید که این خود بسیار ارزشمند است.
 
سخن آخر
یکی از جشن هایی که بر طبق سنت ها برگزار می شود، جشن بله برون است. برای اینکه روند برگزاری این جشن در بهترین شکل ممکن باشد، نیاز است تا یک سری از نکات در رابطه با آن در نظر گرفته شوند. در این مطلب سعی کردیم تا به بررسی مهم ترین نکاتی بپردازیم که نیاز است تا با آن ها آشنایی داشته باشید. با در نظر گرفتن هر یک از این نکات می توانید به بهترین شکل برگزار کننده جشن و مراسم خود باشید.

برچسب ها :
  • دفتر بله برون، انگشتر جشن بله برون، بله برون، دکوراسیون بله برون، نکات مهم جشن بله برون
نظر خود را بنویسید...