مومنتاپ چطور کار می‌کند؟


اکثر کسب‌وکارهای مرتبط با اهداف مومنتاپ می‌توانند یکی از از فروشندگان ما باشند. مشتریان با افزودن کالاها به سبد خرید، قادر به ثبت سفارش بوده و پس از پرداخت هزینه سفارش در بستری امن، منتظر تایید فروشنده طی 24 ساعت آینده می شود. پس از آماده سازی، محصول مورد نظر برای مشتریان ارسال می‌شود. نحوۀ پرداخت درآمد فروشنده به این صورت است که پس از تحویل محصول به مشتری و رضایت او، مبلغ از حساب مومنتاپ برای غرفه‌دار واریز می گردد.


چه کسانی در مومنتاپ غرفه دارند؟


برای همکاری با مومنتاپ و اخذ پنل فروش، هیچگونه محدودیتی وجود نداشته و کافی است که محصول ارزشمند و سالمی برای عرضه به مشتریان داشته باشید. لازم به ذکر است، محصولات یا خدمات شما باید در راستای اهداف مومنتاپ باشند، به عنوان مثال اگر تولید کننده محصول خاصی در زمینه تزیینات، صنایع دستی، پوشاک و مواد خوراکی باشید، امکان اخذ پنا فروش از مومنتاپ را دارید. هدف مومنتاپ برای ارائه پنل به مشتریان، حمایت از کسب‌وکارهای کوچک بوده و اگر بستر مناسبی برای فروش محصولات خود (محصولات مرتبط با برگزاری جشن‌ها) ندارید، کافی است به مومنتاپ اطمینان کرده و مشارکت خود را شروع کنید. 


۱) ایجاد حساب کاربری و پنل فروش


1.    کاربر قبل از عضویت در مومنتاپ و استفاده از خدمات آن، باید مفاد این قرارداد را کامل و دقیق مطالعه  کرده و قبول کند. بنابراین صرف ایجاد حساب کاربری در بازار مومنتاپ حتی بدون جستجو یا خرید و فروش در آن، به معنای اطلاع و موافقت کاربر با این قرارداد است.
2.    حداقل سن برای ایجاد حساب کاربری برای عموم اشخاص حقیقی، ۱۸ سال تمام و مشروط بر داشتن اهلیت قانونی برای معامله (بالغ، عاقل و رشید بودن) و عدم ممنوعیت قانونی برای شخص است.
3.    برای افتتاح حساب کاربری در مومنتاپ نیازمند شماره همراه به‌نام حود و معتبر هستید. همچنین شخص کاربر نسبت صحت تمامی اطلاعاتی که در حساب کاربری خود ذکر می‌کند، مسئولیت دارد.

 

مقررات فروشندگان در مومنتاپ


فروش محصول (اعم از کالا و خدمات) در مومنتاپ، منوط به ایجاد حساب کاربری فروشنده و ساخت پنل و رعایت مقررات این قرارداد است.

 

۲) مالکیت و مسئولیت مومنتاپ و غرفه‌دار

 

1.    مومنتاپ یک بازار آنلاین است نه فروشگاه اینترنتی؛ بنابراین مومنتاپ هیچ نقش مستقیم یا غیر مستقیمی در مدیریت فروشندگان و عرضه و فروش محصولات (کالا و خدمات به صورت فیزیکی و غیرفیزیکی) ندارد و فروشنده با آگاهی از این موضوع، در مومنتاپ پنل فروش می‌سازد و محصولات خود را به فروش می رساند. تصریح می‌گردد که مومنتاپ در چارچوب این قرارداد در قالب خریدار یا فروشنده تعریف نمی‌شود.


تبصره: مومنتاپ با هدف بهبود و تسهیل شرایط خرید و فروش می‌تواند قابلیت‌هایی را برای جستجوی کاربر مانند دسته‌بندی محصولات و مانند آن ارائه دهد و فروشنده شرایط و آیین‌نامه‌های اعلامی آن را می‌پذیرد. همچنین مومنتاپ به منظور عدم سوء‌استفاده کاربران، متعهد به اعلام همه جزئیات این قابلیت‌ها نیست.


2.     احراز هویت فروشنده برای شروع فعالیت در مومنتاپ ضرورت دارد  که شامل احراز مشخصات سجلی، کد ملی، اقامتگاه، مالکیت شماره همراه و حساب بانکی فروشنده شده که  توسط فروشنده ارایه می‌شود.

3.    فروشنده در محدوده این قرارداد، مالک و مسئول پنا فروش خود بوده و مومنتاپ نسبت به مسائل مربوط به محصولات وی و فروش آنها و تبعات حقوقی و کیفری آن هیچ مسئولیتی ندارد. با این وجود، مومنتاپ تلاش خواهد کرد با وضع مقررات و نیز ایجاد ابزارها و امکانات متنوع، شرایط فروش در مومنتاپ را تسهیل کند.
4.    الزامات قانونی فروش الکترونیکی که در قوانین کشور وجود دارد، مانند قانون تجارت الکتروینکی در فروش در مومنتاپ نیز حاکم و جاری است و عدم آگاهی کاربر از آنها موجب حقی برای او نخواهد شد یا مسئولیتی برای مومنتاپ ایجاد نخواهد کرد.
5.    فروشندگان تعهد می‌کنند که تمامی محصولاتی که به واسطه مومنتاپ به فروش می‌رسانند، دارای تمامی مجوزات قانونی بوده و حسب مورد، دارای پروانه ساخت، پروانه کارگاه، مجوز واردات و مانند اینها هستند و فروش آنها دارای مجوز قانونی است. همچنین محصولات و خدمات بر خلاف قوانین جمهوری اسلامی نبوده و ممنوعیتی را شامل نمی شود.


تبصره 1: مومنتاپ ممکن است در بازه‌های زمانی مختلف نسبت به راستی‌آزمایی برخی کالاها و پنل های ففروش اقدام کرده و راسا اقدام به بررسی مجوزهای آنان کند، یا از فروشندگان درخواست کند تا مجوزات و یا کالای  خود را به مومنتاپ ارائه‌دهند.
تبصره 2: اعمال فوق موجب ایجاد هیچ نوع مسئولیتی برای مومنتاپ نخواهد بود و صرفا جهت تنقیح کالاها و خدمات و محیط کسب‌وکار اقدام به این عمل می‌نماید.


5.    فروشندگان با توجه به شرایط خرید از مومنتاپ که در این قرارداد ذکر شده است، نسبت به حق انصراف خریدار و بازگرداندن محصول متعهد و مسئول است. بنابراین توصیه می‌شود پیش از اقدام به فروش در مومنتاپ، فروشنده این شرایط و قوانین حاکم را کامل و با دقت مطالعه کند
6.    عرضه، تبلیغ و فروش کالا و خدماتی که فروش آنها به صورت مطلق یا در بستر الکترونیکی (اینترنتی) ممنوع و غیرقانونی هستند، از طریق مومنتاپ نیز مجاز نیست و چنانچه بر اثر اشتباه یا به عمد به فروش برسند، حقی را برای فروشنده یا خریدار ایجاد نمی‌کند و تمام مسئولیت آن حسب مورد با یک یا هر دوی آنهاست و در این موارد، علاوه بر مقررات مومنتاپ، اگر تکلیف قانونی نیز وجود داشته باشد مومنتاپ به آن عمل خواهد کرد.
7.    هدایت بازدیدکنندگان یا کاربران مومنتاپ به بیرون از بازار مومنتاپ ممنوع است و مومنتاپ در صورت اطلاع از این موضوع، مجاز است علاوه بر اعمال مقررات خود، برای اطلاع از میزان معاملات و درآمد حاصله و وصول کارمزد خود اقدامات لازم را انجام دهد یا در صورت نیاز، کارمزد خود را از اعتبارات فروشنده کسر کند. بدیهی است در صورت عدم اطلاع مومنتاپ، فروشندگان همچنان به مومنتاپ مدیون خواهند ماند.
8.    همه مسئولیت‌های مغایرت محصول ارسال‌شده با شرح محصول، ویژگی‌ها، تعهد به زمان آماده‌سازی ارسال محصول، ضمانت و پشتیبانی پس از فروش و هر وعده یا تضمینی که فروشنده داده است، بر عهده خودش خواهد بود و مومنتاپ نیز پیگیری ها را بر أساس شرح محصول و سندی مبنی بر مغایرت ها انجام خواهد داد.


تبصره: آیین‌نامه سلامت و کیفیت محصولات مومنتاپ و دستورالعمل‌ اجرایی ارزیابی عملکرد پنل فروش و فروشنده جزئی لاینفک از مفاد این ماده محسوب می‌شوند و در حکم مقررات مومنتاپ هستند و موافقت با این قرارداد، به معنای موافقت با اجزای آن نیز هست.


9.    فروشندگان برای ارسال کالا باید از بسته‌بندی مناسب برای محافظت محصول استفاده کند. همچنین برای ارسال آن از مبدأ، طبق شرایط توافقی خود با خریدار عمل کند و شرایط و قوانین اشخاص حقیقی و حقوقی واسط ارسال و تحویل محصول (مانند شرکت پست، شرکت‌های باربری، تاکسی‌بار اینترنتی) و میزان مسئولیت خود و آن‌ها را در نظر بگیرد و پاسخگو باشد.


تبصره: توضیحات تکمیلی و آموزش‌های لازم در قسمت ارسال و بسته‌بندی بیان شده است.


۳-سهم طرفین از فروش


1.    کارمزد مومنتاپ ۱۲ (دوازده) درصد خواهد بود. بدیهی است نرخ کارمزد قراردادهای اختصاصی، تا پایان قراردادها معتبر است. سهم خالص فروشندگان از هر تراکنش مالی عبارت است از:  قیمت محصولات منهای سهم مومنتاپ. هزینه ارسال بر عهده خریدار می باشد.


تبصره: مومنتاپ ممکن است درصد یا سقف کارمزد خود را متناسب با شرایطی، به صورت موردی کاهش دهد اما افزایش و تغییر کلی آن منوط به اعلام در سایت رسمی مومنتاپ خواهد بود.


2.    مومنتاپ در طرح‌های مختلف خود یا بر اساس توافق با کاربر می‌تواند به درصد کمتری از سهم پیش‌فرض موافقت کند. مدت اجرا و تاریخ آغاز محاسبه سهم توافق‌شده، بر اساس اعلام رسمی مومنتاپ یا طبق مفاد قرارداد اختصاصی با کاربر عمل خواهد شد.
3.    در فروش محصول، خریدار، قیمت محصول را پرداخت می‌کند و این مبلغ تا زمان تسویه با فروشنده نزد مومنتاپ می‌ماند. هزینه ارسال به طور جداگانه در محل پرداخت می شود. فروشنده به مومنتاپ به عنوان بخشی از این عقد لازم، اذن در استیفا و وکالت می‌دهد تا کارمزد خود را از وجوه پنل فروش نزد خود استیفا و الباقی را در وجه فروشنده پرداخت کند.

 

۴-امور مالی و تسویه‌حساب


1.    تسویه‌حساب فروش در مومنتاپ، صرفا برای فروشنده ای که احراز هویت شده انجام می‌شود و اگر به تشخیص مومنتاپ، هویت فروشنده بر اساس اطلاعات و مدارک موجود احراز نشده باشد، تسویه‌حساب مشروط به تکمیل فرایند احراز هویت خواهد بود.
2.    پرداخت سهم فروشنده طبق زمان‌بندی و مقررات اعلامی مومنتاپ صورت می‌گیرد و ممکن است در طول سال (مانند اسفند و فروردین یا تعطیلات رسمی پیش‌بینی نشده و امثالهم) متفاوت باشد. همچنین شرایط اعلامی از سوی بانک مرکزی یا بانک‌های عامل در این زمان‌بندی مؤثر است. با این وجود، مومنتاپ همواره برای سرعت بخشیدن به ایفای تعهدات مالی خود با کاربران تلاش می‌کند.
3.    پرداخت سهم فروشنده از فروش در مومنتاپ، علاوه بر ضرورت احراز هویت وی، درخواست تسویه و زمان‌بندی پرداخت‌ها، چهار شرط اصلی دیگر دارد:
الف.    ارسال محصول و ثبت شماره مرسوله پستی یا اعلام وضعیت نوع ارسال غیر پستی،
ب.    دریافت محصول توسط مشتری و اعلام رضایت او،
پ.    ثبت شماره شبا حساب بانکی به نام فروشنده،
ت.    ثبت درخواست تسویه از سوی فروشنده
بنابراین تا همه شرایط فوق وجود نداشته باشد، فرآیند پرداخت و تسویه‌حساب با فروشنده به جریان نخواهد افتاد، حتی اگر سفارش توسط فروشنده ارسال شده و خریدار نیز اعلام رضایت کرده باشد.


تبصره1: فروشنده موظف است شماره حساب/شبا/کارتی را به مومنتاپ اعلام کند که متعلق به خود او باشد یا در دسترس وی باشد و بتواند وجوه واریزی را دریافت کرده و استیفا کند. هیچ‌گونه اعتراض در مورد عدم دسترسی به شماره حساب/شبا/کارت اعلامی از سوی اشخاص مسموع نخواهد بود و مسئولیت اتفاقات احتمالی آتی با فروشنده است.
تبصره 2: مسئولیت درج اشتباه هریک از اطلاعات ذکر شده در این ماده یا کد رهگیری پستی یا اطلاعات دیگر برعهده فروشنده است و مومنتاپ نسبت به آن به هرنحوی مبرا است.


8.    علاوه بر ثبت ارسال محصول توسط فروشنده و رضایت توسط خریدار، مومنتاپ می‌تواند از ارسال و وصول محصولات کسب اطلاع و اطمینان پیدا کند و اگر بر اثر خطای سیستمی یا انسانی (عمداً یا سهواً)، مبالغی به حساب فروشنده واریز شود، مومنتاپ از طرف فروشنده وکالت قانونی و نمایندگی پیگیری و بازگرداندن وجه را دارد و نیز مجاز است آن را از اعتبار یا طلب فروشنده کسر کند.
9.    اختلافات مالی فروشنده با خریدار یا مومنتاپ، اگر ترتیب دیگری در این قرارداد نیامده باشد به کمک و تشخیص تیم پشتیبانی مومنتاپ بررسی و حل خواهد شد.
10.    ممکن است اختلالات شبکه بانکی کشور باعث تأخیر در واریز وجوه توسط مومنتاپ گردد که نسبت به این مدت، اعتراضی مسموع نیست؛ با این حال مومنتاپ، در حد امکان نسبت به اطلاع‌رسانی این‌گونه تأخیرات اقدام خواهد کرد.

۵-ارائه خدمات در مومنتاپ
1.    در بازار مومنتاپ، علاوه بر فروش کالا، ارائه خدمات نیز امکان‌پذیر است. تمامی احکام و شرایط فروش کالا و تعهدات فروشندگان در فروش کالا، شامل فروش و ارائه خدمات نیز می‌شود.
2.    کنترل کیفیت در محصولات خدمت‌محور تابع قواعد مربوط به کنترل کیفیت کالاست و در صورت عدم تطابق خدمات ارائه شده و توضیحات در سایت یا تخلفات مشابه، مومنتاپ حق دارد مقررات خود را اعمال کند.
3.    مومنتاپ نسبت به تخصص ارائه‌دهندگان خدمت ضامن نیست و مسئولیتی ندارد.
4.    در صورت اعتراض مشتری از خدمات و ارائه مدرک، مومنتاپ ای حق را برای خود قایل می داند که  بخشی از وجه پرداختی را به تشخیص خود مشتری بازگرداند.

 

۶-مسئولیت مومنتاپ و فروشنده و خریدار


1.    مومنتاپ هیچ نقش مستقیمی در تولید، انبارداری، آماده‌سازی و ارسال، بررسی کیفیت و سلامت و نیز قانونی بودن محصولات عرضه شده در خود یا صحت مجوزهای آنها را ندارد و خریدار با آگاهی از این موضوع، از مومنتاپ خرید می‌کند.
2.    مومنتاپ نسبت به هرگونه خسارت و نارضایتی ناشی از خرید و استفاده محصولات ارائه شده در مومنتاپ، مسئولیتی ندارد، بلکه حسب مورد، همه مسئولیت متوجه فروشنده یا خریدار یا هردوی آنها خواهد بود. با این وجود، مومنتاپ با وضع قوانین و مقررات و نیز ایجاد ابزارها و امکانات متنوع، تلاش می‌کند شرایط خرید از مومنتاپ را تسهیل کند و مصالح مصرف‌کننده به نحو احسن رعایت شود.
3.    الزامات قانونی خرید الکترونیکی که در قوانین کشور وجود دارد در خرید از مومنتاپ نیز حاکم و جاری است و عدم آگاهی کاربر از آنها موجب حقی برای او نخواهد شد یا مسئولیتی برای مومنتاپ ایجاد نخواهد کرد.


تبصره: قانون تجارت الکترونیکی و قانون حمایت از مصرف‌کننده از مواردی هستند که در آنها برای خرید در بستر الکترونیکی و بازگردان کالا الزامات قانونی وجود دارد.


4.    فروشنده می‌تواند برای تولید یا آماده‌سازی محصول و ارسال از مبدأ، زمانی را تعیین و ثبت کند. بنابراین خریدار با توجه به این بازه زمانی، محصول فروشنده را می‌خرد ونسبت به این بازه زمانی نمی‌تواند ادعایی داشته باشد.
5.    فاصله زمانی ارسال از مبدأ توسط فروشنده تا تحویل به خریدار، به انتخاب نوع ارسال (مانند خدمات پستی یا پیکی) بستگی دارد و در صورت عدم کوتاهی یا تقصیر فروشنده، مسئولیت آن متوجه اشخاص حقیقی یا حقوقی ارائه‌کننده خدمات ارسال محصول است.
6.    هزینه ارسال محصول را شرکت ارائه دهنده خدمات ارسال تعیین می‌کند و خریدار با توجه به  براورد حدودی آن و فاصله با شهر فروشنده، سفارش خرید خود را نهایی و هزینه محصول را پرداخت کرده و هزینه ارسال آن در هنگام تحویل  پرداخت می‌کند. توافقات بر خلاف مفاد این ماده میان فروشنده و خریدار، درصورت وجود رضایت طرفین بلامانع است.
7.    فروشنده می‌تواند برای فروش و ارسال محصول، محدویت مکانی (مانند یک یا چند شهر یا استان) در نظر بگیرد.


تبصره: در صورت خطای انسانی یا سیستمی، مشکل بر اساس بخش حل اختلاف این قرارداد حل‌وفصل می‌گردد.


8.    فروشنده موظف است حداکثر تا ۲۴ ساعت پس از ثبت سفارش، تأیید خود را نسبت به اطلاع از سفارش و اقدام برای تأمین و ارسال آن اعلام کند. بنابراین در صورت عدم تأیید توسط وی، به وضعیت سفارش طبق شرایط لغو سفارش و بازگرداندن مندرج در این قرارداد، رسیدگی می‌گردد.


تبصره: از آن‌جایی‌که پس از لغو سفارش، مبلغ آن به حساب خریدارعودت داده می‌شود، مسئولیت ارسال کالا یا انجام خدمات بدون تایید سفارش یا درج کد رهگیری پستی از سوی فروشنده، تماما برعهده خود فروشندهخواهد بود و از این حیث مسئولیتی متوجه مومنتاپ یا خریدار نخواهد بود.


9.    در صورت ثبت اشتباه قیمت محصول توسط فروشنده (مانند اشتباه ریال و تومان) و فروش محصول، مسئولیتی متوجه مومنتاپ نخواهد بود؛ مگر در مواردی که به تشخیص مومنتاپ، این اشتباه باعث ضرر قابل‌توجه به فروشنده گردیده است. در این صورت، مومنتاپ می‌تواند راسا سفارش را لغو کند و مبلغ کل سفارش (وجه خرید و هزینه ارسال) را طبق مقررات مالی مومنتاپ به خریدار بازگرداند.


تبصره: مومنتاپ در هر صورت، ممکن است سفارشاتی که باعث ایراد ضرر قابل توجه به فروشنده  یا مشتری می‌شود را راسا لغو کند و هیچ‌کدام نمی‌توانند ادعایی در این مورد داشته‌باشند.


10.    در صورت ارائه خدمت یا ارسال کالای خارج از سفارش ثبت‌شده خریدار، به هر دلیلی که باشد، خریدار می‌بایست موضوع را به مومنتاپ اطلاع دهد و تا حل‌وفصل شدن مسئله، از کالا یا خدمت اضافی واصل شده استفاده نکند و کالای ارسال‌شده را نزد خود به امانت نگهداری کند. در این موارد، بدیهی است هزینه عودت محصول به عهده خریدار نیست.
11.    در صورت استفاده فروشنده از شرکت‌ها و مراکز رسمی برای ارسال محصول، پیگیری و جبران خسارت احتمالی (مانند عدم تحویل محصول یا آسیب‌دیدگی آن در اثر حمل‌ونقل) مشمول قوانین و شرایط اعلامی آن شرکت‌ها و مراکز است؛ مانند شرکت پست و شرکت‌های خصوصی حمل کالا درون‌شهری و برون‌شهری. همچنین در صورت استفاده از مراکز غیر رسمی و ثبت‌نشده، تمام مسئولیت متوجه فروشنده است. البته در این موارد، مومنتاپ تمام تلاش خود را برای حل مشکل و رضایت خریدار انجام می‌دهد.
12.    خریداران لازم است تا هنگام تحویل گرفتن مرسولات ارسالی و قبل از بازکردن بسته‌بندی آن، به مطابقت مشخصات و نشانی فرستنده و گیرنده با سفارش خود دقت کنند و در صورت وجود مغایرت یا مشکل یا ایراد ظاهری در بسته‌بندی مرسوله که نشان‌دهنده آسیب‌دیدگی یا مشکلات احتمالی باشد یا محتویات آن بررسی شود و ایراد ظاهری در محصول باشد، از دریافت مرسوله و امضای رسید خودداری کنند. توابع عدم توجه به مفاد این ماده بر عهده خریدار خواهد بود.
13.    در صورت اهمال خریدار در هریک از مراحل فرایند خرید، اعم از تحویل تا ثبت رضایت، مسئولیت آن بر عهده وی خواهد بود و مسئولیتی متوجه مومنتاپ یا فروشنده نخواهد بود. تشخیص اهمال به عهده‌ی تیم حل اختلاف مومنتاپ است.


۷-شرایط لغو سفارش و بازگرداندن محصول


لغو سفارش یا عودت کالا ممکن است در حالت‌های مختلفی اتفاق بیفتد که با توجه به مقررات کشور و الزامات قانونی آنها و شرایط این قرارداد به شرح زیر اعمال می‌گردد.


۷.۱-لغو سفارش قبل از ارسال محصول از مبدأ


1.    خریدار تا قبل از تایید سفارش توسط فروشنده، حق فسخ سفارش را دارد و مبلغ سفارش عودت داده خواهد شد. 
2.    پس از تایید سفارش توسط فروشنده و تغییر حالت به «در حال آماده‌سازی»، فروشنده حتی‌الامکان نباید سفارش را لغو کند و در صورت لغو، با جریمه نقدی مواجه خواهد شد که کیفیت آن طی یک دستورالعمل از سوی مومنتاپ مشخص می‌شود. همچنین در این مرحله خریدار حق لغو سفارش را ندارد و در صورت لغو سفارش، مبلغ پرداختی به صلاحدید مومنتاپ با توجه به خسارات وارده به فروشنده و ضرر و زیان به او، بازگردانده نشده و یا به تشخیص مومنتاپ قسمتی از آن پس از کسر خسارات عودت داده می شود.
3.    در صورت درخواست تأخیر در آماده‌سازی و ارسال سفارش توسط غرفه‌دار، طبق توافق فروشنده و خریدار از طریق اطلاع رسانی به تیم مومنتاپ انجام می‌شود و در صورت عدم توافق و درخواست بازگردان وجه از سوی خریدار، پس از داوری و تأیید مومنتاپ، مبلغ سفارش طبق مقررات مومنتاپ به خریدار بازگردانده می‌شود.
4.    در صورت انصراف خریدار از کل سفارش (همه محصولات سبد خرید) و قبل از ارسال آن از مبدأ توسط فروشنده، لازم است خریدار انصراف خود را از طریق گفتگوی مستقیم با تیم پشتیبانی به اطلاع فروشنده و مومنتاپ برساند تا وجه سفارش (قیمت محصول)، پس از کسر خسارات احتمالی فروشنده (مانند هزینه مواد اولیه، ساخت و بسته‌بندی)، طبق تشخیص مومنتاپ به خریدار بازگردنده می‌شود.
5.    در صورت انصراف خریدار از بخشی از یک سفارش و قبل از ارسال محصول از مبدأ توسط فروشنده، لازم است خریدار انصراف خود را از طریق گفتگوی با تیم پشتیبانی  مومنتاپ به اطلاع فروشندهو مومنتاپ برساند. در این صورت، فقط وجه خرید همان محصول یا محصولات لغو سفارش شده و بدون احتساب هزینه ارسال (هرچند بخش لغو سفارش، بیشترین هزینه ارسال سبد خرید را داشته است)، پس از کسر خسارات احتمالی فروشنده (مانند هزینه مواد اولی، ساخت و بسته‌بندی)، طبق تشخیص مومنتاپ به خریدار بازگردنده می‌شود.
6.    در صورتی که خرید از چند فروشنده صورت گرفته‌باشد و خریدار درخواست لغو کل سفارش یا بخشی از آن را اعلام کند، نسبت به آن بخشی از سفارش که از مبدأ ارسال نشده است، مطابق دو ماده پیشین عمل می‌شود و نسبت به آن قسمت از سفارش که ارسال شده است، طبق بند لغو سفارش پس از ارسال محصول از مبدأ عمل می‌گردد.
7.    انصراف خریدار از سفارش، حتی قبل از ارسال محصول از مبدأ با توجه به هزینه خرید مواد اولیه محصول و یا محصولاتی که برای شخص خاصی سفارشی‌سازی شده‌اند پذیرفته نیست؛ مگر با رضایت فروشنده و توافق درباره هزینه‌ها.


۷.۲-لغو سفارش پس از ارسال محصول از مبدأ


1.    انصراف خریدار پس از ارسال محصول توسط غرفه‌دارامکان پذیر نمی باشد و در موارد خاص، تیم پشتیبانی مومنتاپ با توجه به میزان خسارات وارده به فروشنده تصمیم بر عودت دادن قسمتی از مبلغ و یا کل مبلغ با کسر هزینه ارسال به مشتری و بازگشت آن به فروشنده می گیرد.
2.    لغو سفارشات مربوط به محصولات موادغذایی و خوراکی که مصرف روزانه دارند و مواد فاسدشدنی (مگر در مواردی که محصول مطابق سفارش نباشد یا معیوب باشد) به دلیل شرایط خاص حاکم بر آن‌ها، امکان‌پذیر نیست.


تبصره1: فرصت ثبت مشکل برای این کالاها، 24 ساعت پس از تحویل کالا به خریدار خواهد بود و پس از 24 ساعت، خریدار حق ثبت مشکل نخواهد داشت رضایت به صورت خودکار ثبت خواهد شد و اگر بر اثر وجود خطای سیستمی یا انسانی امکان آن فراهم شود، ترتیب اثر داده نخواهد شد و مسئولیتی نیز متوجه مومنتاپ نخواهد بود.
تبصره2: اگر طبیعت محصولات مواد غذایی و خوراکی به نحوی باشد که در صورت عدم استفاده به محض تحویل کالا یا با توجه به مدت زمان بازپس‌فرستادن کالا و شرایط حاکم بر آن دچار فساد یا خرابی می‌شوند، قابل پس فرستادن نخواهند بود. دو حالت عدم تطابق محصول ارسالی با سفارش یا فاسد بودن کالا از این تبصره مستثنی هستند.


3.    در صورت عدم مطابقت محصول تحویل گرفته شده با سفارش یا وجود عیب و مشکلی که روی ارزش مالی آن تأثیر دارد، خریدار تا ۲۴ ساعت پس از تحویل کالا فرصت دارد وجود مشکل و درخواست پیگیری خود را ثبت کند تا مومنتاپ برای وضعیت پیش‌آمده تعیین‌تکلیف و اقدام کند.
4.    در مواردی که خریدار می‌خواهد از حق انصراف قانونی استفاده یا وجود مشکل یا عیبی را ثبت کند، لازم است آن محصول را به صورت امانت و بدون مخدوش کردن یا تغییر دادن بسته‌بندی‌ اولیه غرفه‌دار و بسته‌بندی ارسال (مانند کارتن پستی)، تا زمان حل و فصل موضوع و بازگرداندن آنها نزد خود نگهداری کند.
5.    در صورتی که خریدار تا ۲۴ ساعت بعد از تحویل گرفتن کالا برای محصولات و خدمات عدم وصول محصول یا عدم رضایت خود یا وجود مشکلی را ثبت نکند، رضایت خریدار به صورت خودکار برای سفارش ثبت می‌گردد و پس از آن امکان انصراف و اعلام مشکل وجود نخواهد داشت.
6.    خرید کالا و خدماتی که فروش آنها به صورت مطلق یا در بستر الکترونیکی (اینترنتی) ممنوع و غیرقانونی باشد، از طریق مومنتاپ نیز مجاز نیست و چنانچه بر اثر اشتباه یا به عمد به فروش برسند، حقی را برای خریدار یا خریدار ایجاد نمی‌کند و تمام مسئولیت آن حسب مورد با یک یا هر دوی آنهاست و در این موارد، اگر تکلیف قانونی وجود داشته باشد، مومنتاپ به آن عمل خواهد کرد.


تبصره: مومنتاپ می‌تواند مستقلاً فروش محصولاتی را در بازار مومنتاپ ممنوع‌کند.


7.    در صورتی که مومنتاپ تشخیص دهد عدم رضایت خریدار به جهت تقصیر یا کوتاهی و سهل‌انگاری فروشنده بوده است و فروشنده هیچ‌ گونه همکاری برای حل مشکل نکند، مومنتاپ یک‌طرفه و توسط خریدار، محصول یا محصولات طبق نشانی ارسال‌شده یا ثبت‌شده در حساب کاربری فروشنده بازگردانده می‌شود. هزینه بازگرداندن محصول نیز از حساب فروشنده کسر خواهد شد.
تبصره: در صورتی که خریدار بخواهد محصول را برای فروشنده پس بفرستد، باید با روش‌هایی که تیم پشتیبانی مومنتاپ تعیین میکند محصولات را مرجوع کند و اگر مشتری بخواهد با روش‌های دیگری این کار را انجام دهد، علاوه بر آن‌که مسئولیت سلامت کالا بر عهده خریدار خواهد بود، هزینه مازاد بر هزینه‌ روش‌های ارسال مصوب محصول نیز بر عهده اوست.
8.    در سایر موارد پیش‌بینی‌نشده برای لغو سفارش یا بازگرداندن محصول، طبق توافق فروشنده و خریدار یا آیین‌نامه‌های اجرایی مومنتاپ عمل خواهد شد و هرگونه اقدام تحت اشراف و بر اساس تشخیص تیم حل اختلاف مومنتاپ صورت خواهدپذیرفت.